Na životnom poistení sa dajú ušetriť tisícky eur. Závislí na nikotíne a na nezdravých jedlách môžu mať aj o sto percent drahšiu poistku ako ich rovesníci so zdravým životným štýlom.
Zdravý životný štýl nie je iba o módnych trendoch. Ide aj o peniaze. O veľa peňazí. Obézny fajčiar môže ročne preplatiť životnú poistku oproti svojmu zdravému rovesníkovi bez nerestí aj o 500 eur. Ak si zoberieme, že by takýto človek splácal hypotéku 30 rokov a rovnako dlho by si platil aj životné poistenie, aby si zabezpečil schopnosť splácať úver v prípade choroby, invalidity či smrti, jeho náklady by boli len na poistke vyššie o 14-tisíc eur.
Prečo je to tak? Podľa analytikov až 68 percent rakoviny pľúc je pravdepodobne spôsobených fajčením, pri chronickej obštrukcii pľúc sa fajčenie podieľa až na polovici úmrtí. Je tiež za štvrtinou ischemických porúch srdca a takmer za pätinou mŕtvic. Jednoducho povedané, až päťtisíc Slovákov ročne umiera zbytočne, práve kvôli následkom fajčenia.
„Ľudia vyznávajúci zdravý životný štýl sú menej náchylní na ochorenia, hrozí im menšie riziko niektorej z civilizačných chorôb, nezvyknú trpieť nadváhou, spravidla užívajú menej liekov. Sú preto menej rizikovou skupinou pre poisťovne,“ vysvetľuje Ivan Huspenina, odborný garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších maklérskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.
Štatistiky nepustia
Hoci celkový podiel fajčiarov na Slovensku klesá, stúpol podiel tuhých fajčiarov. Vyplýva to aj z Analýzy organizácie Globsec s názvom Nevyužitý potenciál stravy, fajčenia a konzumácie alkoholu na Slovensku, ktorú prezentovala organizácia koncom roka 2021.
Ak zacielime na obezitu, pri spotrebe cukru sme vraj predbehli už aj USA. Ročne skonzumuje priemerný Slovák viac ako 80 kíl cukru. Pritom na začiatku milénia to bolo len 35 kíl.
Všetko toto si všímajú aj komerčné poisťovne. Čím horšie zdravotné parametre človek má, tým horšiu pozíciu má pri uzatváraní životnej poistky. „Už dlhšiu dobu je trend medzi vyspelými poisťovňami zohľadňovať klientov, ktorí nefajčia, majú primeranú váhu, tzv. BMI index, a dodržiavajú pravidlá pravidelných preventívnych kontrol u lekára formou lacnejšieho poistenia, alebo benefitov pri prípadnom poistnom plnení,“ konštatuje odborník.
Ivan Huspenina uvádza ako príklad 28-ročného klienta, ktorý si berie úver na kúpu bytu a z toho dôvodu uzatvára aj životné poistenie. Pri poistke, ktorá kryje smrť vo výške 400 eur, pripoistenie práceneschopnosti na 20 eur denne, závažné ochorenia na 18-tisíc eur, pripoistenie smrti alebo invalidity nad 40 percent s klesajúcou poistnou sumou na 110-tisíc eur, by štíhly nefajčiar zaplatil v závislosti od poisťovní mesačne od 48 do 55 eur. Ak by sme zadali „fajčiar“, tak by pri rovnakých parametroch už platil od 62 do 68 eur. „To znamená, že v tomto prípade by fajčiar platil na poistnom v priemere o 15 eur mesačne viac ako nefajčiar, čo je skoro o tretinu viac,“ upozorňuje odborník UNIVERSAL maklérsky dom. A ak by išlo o fajčiara s nadváhou, mesačne by ho poistenie mohlo vyjsť 82 až 94 eur, teda takmer o sto percent drahšie.
Neresti sa zatajovať neoplatí
Pri uzatváraní poistky musí dokonca každý vyplniť zdravotný dotazník, a to pravdivými odpoveďami. Priznať treba pravidelne užívané lieky, každú diagnózu, vyššie BMI aj fajčenie. Toto všetko významnou mierou ovplyvňuje možnosť uzatvoriť si poistenie a tiež aj jeho cenu. Zlý zdravotný stav môže viesť aj k odmietnutiu klienta zo strany poisťovne a k jeho nepoisteniu.
„Ak poisťovňa zistí, že klient klamal pri upisovaní, môže využiť zákon a z dôvodu nepravdivých skutočnosti uvedených klientom pri upisovaní rizík vypovie poistnú zmluvu so zaplatením poistného od počiatku a nebude plniť poistnú udalosť,“ upozorňuje. Aj preto je podľa neho veľmi dôležité, aby si klient uvedomil tento fakt a pravdivo odpovedal na otázky zo zdravotného dotazníka.
Moderné poisťovne podporujúce digitalizáciu dokonca majú v projekčných systémoch, kalkulačkách, online oceňovanie zdravotného stavu. Určité percento diagnóz tak na základe otázok dokáže systém vyhodnotiť hneď. Tie, ktoré nedokáže vyhodnotiť, si poisťovňa zistí na základe lekárskej správy a následného vyhodnotenia zdravotného stavu.