Skip to content Skip to footer

AKO SI UŽIŤ VIANOCE BEZ ZADLŽOVANIA

Vianoce bez finančného stresu.

Vianoce za „cudzie“ majú viacero rizík. Štedrosť sviatkov si môžete dopriať aj bez toho, aby ste sa zadlžili. Odborníci upozorňujú na najčastejšie chyby.

Aj tento rok plánujete „splátkové“ Vianoce? Tento trend sa, žiaľ, stáva čoraz bežnejším v slovenských domácnostiach. Snaha dopriať blízkym bohatého Ježiška za každú cenu často vedie k finančným problémom. Tie môžu vyústiť do novoročnej „diéty“ alebo dokonca do kolobehu neustáleho zadlžovania. Odborníci preto varujú, že sviatočné pôžičky by mali byť vždy riešené s rozvahou a jasnými pravidlami.

Vianoce s dostatočnou finančnou rezervou

Aj keď sa o tejto téme hovorí každý rok, je dôležité pripomenúť, že hodnota Vianoc nespočíva v drahých daroch. Darček môže byť pokojne v symbolickej finančnej hodnote, ak je darovaný od srdca. Najdôležitejšie je tráviť sviatky v kruhu blízkych a vychutnať si spoločné chvíle. „Každá domácnosť by sa v rámci správneho hospodárenia mala rozhodovať podľa aktuálnych finančných možností bez zadlžovania sa, či ukracovania z rodinnej finančnej rezervy,“ konštatuje Marek Sokol, odborný garant pre sektor úverov a kapitálového trhu UNIVERSAL maklérsky dom.

Kto sú najčastejší dlžníci a prečo sa zadlžujú? 

Najväčší podiel na nepremyslenom zadlžovaní majú nízko až stredne príjmové domácnosti. Tieto domácnosti sú často ochotné siahnuť po pôžičkách aj od nebankových inštitúcií, ktoré ponúkajú veľmi nevýhodné úrokové podmienky. Takto získané peniaze bývajú najčastejšie použité na kúpu drahých darčekov. Napríklad mobilné telefóny, notebooky, iná elektronika, či dokonca dovolenky. „Väčšinou tiež dochádza k takýmto neuváženým krokom v domácnostiach, ktoré nemajú základný prehľad o svojich príjmoch a výdavkoch. Nemajú tak vopred premyslené, aký dopad môže mať pôžička na rodinný rozpočet v nasledujúcom období,“ upozorňuje Marek Sokol.

Finančná rezerva: Základ pre pokojné Vianoce

Ak sa napriek odporúčaniam predsa len rozhodnete zadlžiť kvôli drahým darčekom, odborníci zdôrazňujú, že vytvorenie krátkodobej finančnej rezervy je absolútne kľúčové. Táto rezerva predstavuje základ pri budovaní finančnej stability každého klienta. „Nemá zmysel odporúčať napríklad investíciu, pokiaľ klient nemá pokryté základné potreby, resp. pokiaľ nie je pripravený na nepredvídateľné udalosti, ako pokazená práčka, kotol, auto a podobne,“ duplikuje Marek Sokol. Platí to aj pre akékoľvek pôžičky, pokiaľ nejde o skutočne nevyhnutnú situáciu. „Tou však kúpa darčeka vo väčšine prípadov nie je. Preto jednoznačne odporúčam začať od základov, a teda v prvom rade mať vytvorenú aspoň minimálnu rodinnú rezervu,“ prízvukuje.

Strop zadlženia

Ak ste sa rozhodli zadlžiť, je nevyhnutné mať pod kontrolou rodinný rozpočet. Dôležité je predovšetkým poznať presne svoje príjmy a výdavky, aby ste mohli následne zhodnotiť, či je mesačná splátka v dôsledku pôžičky zvládnuteľná. Zároveň je nutné ponechať si finančnú rezervu na neočakávané udalosti. „Odporúčam, aby sa domácnosti vyhýbali hraničným situáciám, resp. aby nezachádzali až do maximálnej možnej splátky, ktorá im z aktuálnej finančnej situácie vychádza, ale naopak, aby sa rozhodovali veľmi obozretne a túto „sviatočnú“ pôžičku čo najviac optimalizovali,“ radí Marek Sokol.

Ako vysvetľuje, je potrebné mať tiež prehľad o základných podmienkach, ktoré má zvolená finančná inštitúcia nastavené. „Vo všeobecnosti platí, že napríklad „nebankovky“ sa odlišujú výrazne vyššou až nevýhodnou úrokovou sadzbou. Ďalej sú to rôzne ďalšie dodatočné poplatky, či pokuty, ktoré je potrebné mať pod kontrolou, aby nemali negatívny vplyv na rodinný rozpočet,“ dodáva na záver odborník UNIVERSAL maklérsky dom.