Skip to content Skip to footer

Vianočné darčeky na splátky? Päť rád, ako obdarovať blízkych bez dlhov

Nie je rozumné splácať úver za vianočné darčeky dlhšie ako jeden rok. Ideálne je spolu s vyrovnávaním úveru sporiť, aby ste nasledujúce Vianoce mohli prežiť bez dlhov.

Slováci si napriek pandémii, lockdownu a zhoršenej ekonomickej situácii stále požičiavajú pred Vianocami peniaze z bánk. Ak porovnáme stav spotrebiteľských úverov v októbri a novembri 2020 s januárom 2021, zistíme, že v predvianočnom období bol o 2,5 až tri percentá vyšší ako v povianočnom období. Kým vlani v októbri mali ľudia napožičiavaných takmer 5,4 miliardy eur v rámci spotrebiteľských úverov, v januári tohto roka to bolo o približne 300 miliónov eur menej. Vyplýva to z dát zverejnených Národnou bankou Slovenska. 

Je však vhodné požičiavať si na Vianoce? A ak si už aj požičiavame, aké zásady by sme mali dodržiavať? Odpovedá Vladimír Mandzák, odborník na spotrebné úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.

1. Ak už si beriem úver na vianočné darčeky, na čo si mám dávať pozor?

„Ak už príde k situácii, že si chcete zobrať úver, tak nie na dlhšiu dobu ako jeden rok, pretože o rok sú nové Vianoce a splátky by sa mohli zvyšovať,“ upozorňuje Vladimír Mandzák. Od toho by sa mala odvíjať aj výška pôžičky. Treba si spraviť prehľad ponúkaných úverov a ich podmienky. V jesenných akciách zvyknú banky ponúkať výhodnejšie úrokové sadzby, nezriedka pri nižších sumách aj „zadarmo“. 

2. Ako inak viem zabezpečiť vianočné darčeky?

Ak sa už rozhodnete zadlžiť kvôli Vianociam, výhodná forma financovania je v mnohých prípadoch nákup na splátky. „Väčšina kvalitných internetových obchodov ponúka splátky s viacerými splátkovými spoločnosťami, preto je dôležité, aby ste si dôkladne prečítali podmienky splátok,“ odporúča odborník. Pri splnení podmienok môžete totiž v niektorých prípadoch dostať na nákup nulový úrok, naopak, pri niektorých výrazne preplatíte. Je tak dôležité vždy sa spytovať na celkovú sumu, ktorú na konci za tovar zaplatíte.

3. Prečo je vhodné splatiť úver do jedného roka?

V prípade, že sa splatnosť predvianočného úveru natiahne na dlhšie obdobie, môže nastať situácia, kedy sa vám nakopia dlhy – ak si napríklad budete potrebovať požičať aj na budúce Vianoce – a dostanete sa do takzvanej dlhovej špirály.

4. Ako predísť tomu, že si budem musieť požičať aj pred budúcoročnými Vianocami?

Odporúčam vyhľadať finančného poradcu a dohodnúť s ním celkový finančný plán. Odborník vám pomôže nastaviť podmienky, ako sporiť na Vianoce, teda krátkodobo, ale aj ako sporiť napríklad na dôchodok,“ vysvetľuje Vladimír Mandzák. Uvedomte si, že si treba zároveň vytvárať aj finančnú poistku a myslieť aj na prípady, keby nastalo nečakaná, nepredvídateľná sutuácia – choroba, strata zamestnania a podobne. Rýchla rada preto môže znieť aj takto: Ak je niekto schopný splácať maximálne sto eur mesačne, výška pôžičky by nemala presiahnuť 550 až 600 eur v závislosti od ponúknutej úrokovej sadzby a poplatku za poskytnutie úveru, prípadne poistenia úveru. Päťdesiat alebo 60 eur by ste tak dali na každomesačnú splátku úveru a splatili ho do ďalších Vianoc. Ďalších 50 až 60 eur by ste mohli dávať na sporenie a pred budúcoročnými Vianocami tak ušetriť 600 až 720 eur v závislosti od výšky odkladanej sumy. Samozrejme, ak peniaze nenecháte na bežnom účte, mohli by ste počítať aj so zhodnotením.

5. Rada na záver: 

„Obyvatelia mnohých ekonomicky vyspelých krajín si dávajú darčeky, ktoré vyrobia, alebo kúpia. Je to len symbolická drobnosť, ktorou potešia najbližších, a to napriek tomu, že by si mohli dovoliť viac. Vianoce totiž nemajú byť o materiálnych daroch, ale o vyjadrení ľudských hodnôt. Preto odporúčam nevyužívať spotrebné úvery a pôžičky na vianočné darčeky,“ uzatvára Vladimír Mandzák.

 V prípade ak potrebujete poradiť, ochotne Vám naši finanční sprostredkovatelia pomôžu na akejkoľvek pobočke po celom Slovensku.