Skip to content Skip to footer

AKO ZAROBIŤ, KEĎ VŠETKO VYZERÁ TAK ČIERNO? TU SÚ RADY ODBORNÍKA

Ako zarobiť

Aj v čase, keď sú trhy v červených číslach, majú ľudia jedinečnú príležitosť zarobiť. Najmä v prípade, ak majú k dispozícii voľné finančné prostriedky. Ako zarobiť v ťažkých časoch?

V posledných mesiacoch zažívame veľmi turbulentné časy. Inflácia dosahuje najvyššie historické čísla a akciové trhy sú v poklesoch.

To, že odborníci odporúčajú investorom nepanikáriť, nie je novinka. Ako však využiť neisté časy vo svoj prospech? „Aktuálne poklesy na akciových trhoch sú ideálnou príležitosťou pre investorov,“ vysvetľuje Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom na príklade akciového podielového fondu S&P500 ETF.

Od začiatku roka, kedy fond dosiahol svoju maximálnu hodnotu, prešiel v nasledujúcich troch mesiacoch turbulentným obdobím. Dôvodom bolo hlavne zvyšovanie základných úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou FED. „Od začiatku roka bol k marcu tento fond, v rámci ktorého sa investuje do 500 najväčších spoločností v USA, v poklese o viac ako 10 percent. Ak by investor využil túto situáciu a nakúpil by, určite by zarobil,“ vysvetľuje odborník.

Ako zarobiť?

Napríklad pri nákupe jednorazovým vkladom za 10-tisíc eur by „ušetril“ vyše tisícky, čo určite pozitívne ovplyvní jeho výnos v budúcnosti. „Pre investorov to zjednodušene znamená, že majú príležitosť nakúpiť ten istý „tovar“, avšak s viac ako 10-percentnou zľavou. A to je návod ako zarobiť. Z dlhodobého hľadiska má takýto fond rastúcu tendenciu, čo iba dokazuje, že ide o príležitosť, ktorú treba využiť,“ dodáva odborník UNIVERSAL maklérsky dom.

Takúto výhodu však vidieť až pri vyšších investíciách. Pri pravidelných vkladoch je podľa odborníka jedno, či vloží investor sto alebo dvesto eur, keďže ide o dlhé investičné obdobie. Tu je totiž podľa neho podstatnejšie držať sa nastaveného investičného plánu počas celého obdobia. „Pokiaľ je však možné vložiť vyššiu sumu peňazí ako jednorazový vklad, určite to odporúčame spraviť práve pri poklesoch na trhu,“ dodáva Marek Sokol.