Skip to content Skip to footer

115 prípadov rakoviny denne. Máte správne nastavené poistenie?

Rakovina, životné poistenie, Universal

Počet onkologických pacientov na Slovensku každoročne rastie. Liečba je čoraz nákladnejšia, no Slováci dôležitosť poistenia stále podceňujú.

Prieskumy aj dáta Sociálnej poisťovne ukazujú, že rakovina patrí medzi najčastejšie príčiny invalidity. Napriek tomu si mnohí poistenie nastavujú nedostatočne alebo vôbec. Ako upozorňujú naši odborníci, správne nastavené pripoistenie vie pomôcť s reálnymi nákladmi aj stratou príjmu – a často rozhoduje o tom, či si pacient bude môcť liečbu vôbec dovoliť.

Každý deň 115 nových prípadov rakoviny. Poistenie stále podceňujeme

Onkologické ochorenia sa stali jednou z najčastejších diagnóz, s ktorými sa Slováci denne stretávajú. V priemere je každý deň diagnostikovaných 115 nových pacientov. Tretina z nich žiaľ končí smrťou, ďalší končia na dlhodobej práceneschopnosti alebo v invalidnom dôchodku. Často ide o ľudí v produktívnom veku. Ich príjem už nedokáže pokryť ani základné náklady na liečbu. Práve preto naši odborníci upozorňujú, že správne nastavené poistenie môže zohrávať kľúčovú úlohu pri zvládnutí takto náročnej životnej situácie – nielen zo zdravotného, ale aj finančného hľadiska.

Onkologické ochorenia sú najčastejším dôvodom invalidity

Viac ako polovicu nových invalidít nad 70 %, ktoré posudzovali posudkoví lekári Sociálnej poisťovne v prvej polovici roka 2024, tvorili práve nádory. Onkologické ochorenia sú tak dlhodobo najčastejším dôvodom priznania invalidného dôchodku.

Opodstatnenie poistenia závažných chorôb vyplýva práve z neustáleho nárastu týchto onemocnení. Sme krajina, ktorá dlhodobo patrí k najhorším v počte závažných ochorení v Európskej únii. Čo je najhoršie, liečba závažných chorôb je dlhá, často trvá viac ako rok, a je tak aj finančne veľmi náročná,“ upozorňuje Ivan Huspenina, odborný garant pre životné poistenie.

Choroba nečaká. Prichádza často v najaktívnejšom veku

Najčastejšie onkologické diagnózy u mužov sú karcinóm prostaty, hrubého čreva a pľúc, u žien karcinóm prsníka, čreva a maternice. Po 45. roku života krivka výskytu prudko rastie – a práve ide o vek, keď sú ľudia často hlavnými živiteľmi rodiny. Len v roku 2024 bolo priznaných 22 839 invalidných dôchodkov, z toho takmer 7 000 s invaliditou nad 70 %. „Rovnako ako po minulé roky, pri nových žiadostiach pri onkologických diagnózach prevažujú ženy,“ podotýka Ivan Huspenina.

Poistenie pomáha zvládnuť náklady, ale treba ho dobre nastaviť

Poistné plnenie môže výrazne pomôcť pri úhrade nákladov spojených s liečbou aj pri výpadku príjmu. Niektoré moderné vyšetrenia vedia presne potvrdiť diagnózu (napr. karcinómu prsníka) a ušetriť pacientky od chemoterapie. Ich nevýhodou je však vysoká cena, ktorú si mnohí nemôžu dovoliť bez finančnej rezervy alebo poistky.

„V prvom rade je dôležité, aby mal klient dojednané pripoistenie PN, a to na reálnu stratu príjmu, ktorá mu hrozí v prípade práceneschopnosti, kedy jeho príjem klesá na 55 % hrubého príjmu,“ konštatuje Ivan Huspenina. Zároveň je dôležité aj pripoistenie závažných chorôb, kde vyplatená suma dokáže zabezpečiť zvýšené nároky na liečbu. „Odporúčame si nastaviť poistnú suma na 2-ročný čistý príjem. Napríklad, ak mal klient čistý príjem 1 200 eur, tak odporúčame nastaviť poistnú sumu minimálne na 28 800 eur,“ vysvetľuje garant pre životné poistenie.

Invalidita hrozí častejšie, než si myslíte. Poistite sa včas

Ako zdôrazňuje Ivan Huspenina, určite je potrebné myslieť na pripoistenie invalidity. „Hlavne z toho dôvodu, že za posledný rok bolo  skoro 23 000  nových invalidov s priemerným invalidným dôchodkom 395 eur.“

Aj preto je zároveň dôležité, aby si klienti kontrolovali a aktualizovali poistenie pri každej zmene životnej situácie. Napríklad pri zmene zamestnania, príjmu, zmene výdavkov a podobne, avšak určite raz za dva roky, aby poistné plnenie vždy dokázalo kryť prípadné výpadky príjmu klienta z dôvod liečby.