Skip to content Skip to footer

Koľko investovať na dôchodok?

Spoliehať sa iba na dôchodkový systém je krátkozraké. Ak chcú mať ľudia v penzii aspoň 70 % toho, čo zarábajú dnes v hrubom, mali by investovať. Tridsiatnik aspoň sto eur.

Sto eur mesačne. Toľko by mal investovať priemerne zarábajúci tridsiatnik (na úrovni 1100 eur v hrubom mesačne) až do svojej šesťdesiat päťky, aby si zabezpečil rentu na úrovni 70 % svojho brutto platu. „Takto by sa zabezpečil od nástupu do dôchodku až do 90. roka života, teda na 25 rokov,“ vysvetľuje Marek Sokol, garant pre sporenie a úvery UNIVERSAL maklérsky dom. Ide o jednu z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku. 

PREČO JE TO DÔLEŽITÉ?

Dôchodková reforma, vďaka ktorej by sa mohli budúci dôchodcovia spoľahnúť na to, že budú mať v penzii vyššie dôchodky, stále nie je schválená. O zastrešení ústavným zákonom sa už prestalo hovoriť. Zdĺhavé riešenie tejto otázky ukazuje, že dostatočnú náhradu mzdy aspoň vo výške 70 % sa nemusí podariť dosiahnuť ani kombináciou štátneho a súkromného piliera. Aj preto odborník odporúča využiť popri II. pilieri aj investovanie.

V súčasnosti sú veľmi populárne ETF podielové fondy. „A to vďaka ich bezkonkurenčným výhodám, akými sú nižšie poplatky, vyššia výkonnosť a tiež daňové oslobodenie výnosu po jednom roku investovania. Vyššia výkonnosť týchto fondov spočíva práve v tom, že nie sú riadené žiadnym portfólio manažérom, a zároveň sú obchodované na burze,“ konštatuje Marek Sokol.

Suma investície by sa mala odvíjať od veku a cieľov investora. S investovaním ľudia môžu začať naozaj kedykoľvek, no práve mladí majú podľa neho jedinečnú výhodu oproti starším, nakoľko majú viac času. Už spomínaný tridsiatnik, ktorý každý mesiac investuje sto eur do akciových podielových fondov, môže po 35 rokoch získať 142-tisíc eur.

Výpočty rátajú s približne 8%  výnosom ročne, pričom výsledok je už očistený o infláciu vo výške cca 2 % ročne.  „Výsledná suma však môže byť ešte vyššia, avšak dôležitejšie preňho je to, čo si o 35 rokov bude môcť reálne kúpiť. Nezabúdajme tiež na to, že popredné podielové fondy, ako napríklad MSCI World, či S&P500, dosahujú výnosy vyše 12 %, respektíve 15 % ročne za posledných 10 rokov,“ dodáva Marek Sokol.

ČÍM SKÔR, TÝM LEPŠIE

Čím skôr začne človek takýmto spôsobom šetriť, tým na tom bude vo finiši lepšie. Napríklad štyridsiatnik, ktorý má do dôchodku o desať rokov menej, by pri rovnakej investovanej sume dosiahol len polovičný úspech, teda 70-tisíc eur, päťdesiatnik by mal nasporených 30-tisíc eur a šesťdesiatnik len 6 500 eur.

Aj tu krásne vidieť, akú obrovskú výhodu majú mladí ľudia. Samozrejme, starší investori môžu dosiahnuť rovnakú výslednú sumu, no potrebujú na to výraznejšie zvýšiť mesačný vklad,“ poukazuje odborník. Ich výhodou je, že si môžu dovoliť investovať vyššie sumy. A to aj z dôvodu, že už majú zvyčajne vytvorenú finančnú rezervu na nevyhnutné výdavky.

Pokiaľ by však človek okrem finančnej rezervy mal voľné prostriedky vo vyšších sumách, Marek Sokol odporúča jednorazovú investíciu. „Takto by sa totižto začala zhodnocovať celá čiastka okamžite,“ dodáva odborný garant pre sporenie a úvery. 

V prípade ak potrebujete poradiť, ochotne Vám naši finanční sprostredkovatelia vyhovejú na akejkoľvek pobočke po celom Slovensku.