Skip to content Skip to footer

POKLES TRHOV – JE DÔVOD NA OBAVY?

Pokles trhov, je dôvod na obavy?

Pokles trhov je bežný jav a parí k investovaniu rovnako ako aj obdobia, kedy trhy rastú. Po dlhšom období rastu príde pokles a potom zase zotavenie. Medvedí trh (pokles o 20%) v priemere prichádza asi raz za 6 rokov. Prečo tento rok trhy klesajú?

 

Pokles trhov má viaceré dôvody

Je hneď niekoľko príčin, prečo dochádza aktuálne k poklesu trhov:

  • Inflácia a rast úrokových sadzieb – ktoré znamenajú zlé správy pre akcie aj dlhopisy
  • Kríza na Ukrajine a s ňou spojené sankcie – spôsobujú vážny výpadok v dodávkach potravín, energií a surovín
  • Obavy zo spomaľovania ekonomického rastu
  • Problémy v dodávateľských reťazcoch – po COVID opatreniach stále pretrvávajú rôzne problémy spôsobené výpadkami produkcie – a to v globálnom meradle

Graf 1: Ako vyzerá dnešná situácia na grafe? Globálny akciový index od začiatku roka klesol o cca 17%.

Od začiatku roka je teda akciový index v poklese. Ako je to ale z dlhodobého pohľadu?  V histórii 10 rokov vyzerá akciový index takto (nárast o 173%):

Rast trhov

Na grafe vidíme poklesy v roku 2015, 2018, 2020, 2022. Po všetkých poklesoch v minulosti prišlo zotavenie, rovnako to bude aj v tomto prípade.

Kedy sa tento trend zmení a trhy začnú zase rásť?

Odpoveď na túto otázku nie pre nás prioritná. Podstatné je, že dodržiavame náš investičný horizont a preto z dlhodobého hľadiska pokles trhu nie je problém. Naopak, poklesy vnímame ako príležitosť na výhodné investovanie.

Nakupujeme so zľavou. Dlhodobý investor (na rozdiel od krátkodobého špekulanta) sa na poklesy pozerá ako na príležitosť. Poklesy na trhu nám prinášajú možnosť „nakupovať lacno“ a prinášajú príležitosť na mimoriadne vklady, rovnako sú vhodným časom na naštartovanie nového dlhodobého sporenia.

Z poklesov na trhoch teda nemáme obavy. Máme široko diverzifikované portfólio, dodržujeme náš investičný horizont, a súčasnú situáciu využívame na mimoriadne nákupy, čím dosahujeme dlhodobo vyššie výnosy.

V každom prípade odporúčame poradiť sa so skúseným UNIVERSAL expertom, ktorý vám poradí najvhodnejší spôsob investovania podľa vašich možností, cieľov a očakávaní.