Skip to content Skip to footer

AKO A PREČO SI SPRAVIŤ POISTENIE KOLOBEŽKY A BICYKLA?

poistenie kolobezky a bicykla

Popularita cyklodopravy rastie. Počas pandémie sa z bicyklov stal nedostatkový tovar, rovnako sa však radikálne zvýšila aj ich cena. Mnohí o možnosti poistenia nevedia. Poistiť dvojkolesové dopravné prostriedky pritom možno nielen proti krádeži, ale aj pre prípad havárie či živelnej pohromy. Oplatí sa poistenie kolobežky či bicykla?

 

Ceny bicyklov, e-bikov či elektrických kolobežiek sa pohybujú v stovkách až tisíckach eur. Nové bicykle už môžu mať vyššiu hodnotu ako jazdené desaťročné auto. Smutnou štatistikou však tiež je, že na Slovensku rastú aj ich krádeže, ročne „zmenia“ majiteľa až stovky bicyklov. Ako sa však zhodujú odborníci, mnohí Slováci aj napriek týmto nelichotivým údajom nevedia, že sa ich bicykel dá poistiť a na čo majú nárok v prípade poistnej udalosti. „Práve preto, že lákajú zlodejov, dnes poisťovne poisťujú aj bicykle. A to nielen z dôvodu rizika krádeže, ale aj poškodenia. Niektoré poisťovne ponúkajú doslova havarijné poistenie pre bicykle, elektrobajky, kolobežky, elektrokolobežky aj prívesné vozíky za bicykle,“ vysvetľuje Pavol Michalec, odborný garant pre poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom.

Ako vybrať poistenie kolobežky alebo bicykla

Ako upozorňuje odborník, takéto poistenie však nie je nikdy samostatný produkt, vždy je naviazané na poistenie domácnosti ako pripoistenie. Je však tiež dôležité si už vopred zistiť, či poisťovňa kryje aj krádež bicykla na ulici, či preplatí stratu v prípade úschovy v spoločných panelákových priestoroch, prípadne, ako treba mať bicykel zabezpečený. „Pokiaľ chce mať klient bicykel poistený, napríklad proti krádeži, musí v prvom rade splniť podmienky jeho zabezpečenia. Tie sú rozdielne podľa toho, či ho má uložený v byte, v pivnici, garáži alebo zamknutý na ulici,“ vysvetľuje Pavol Michalec.

Základom kvalitnej poistky je tak výška a rozsah krytia, ako aj kvalita asistenčných služieb. Hlavne pri drahších bicykloch treba podľa odborníka vybrať takú poisťovňu, ktorá ponúka dostatočný limit krytia, aby ste neboli nakoniec sklamaní, že vám bolo vyplatených málo peňazí, za ktoré si taký istý bicykel či kolobežku už nekúpite. „Niektoré poisťovne majú krytie rádovo v stovkách eur, no maximálny limit na jeden bicykel môže byť aj 5 000,“ spresňuje.

Dôležité je pozrieť si v poistných podmienkach aj rozsah rizík, proti ktorým je možné takéto pripoistenie uzatvoriť. „Tu treba počítať s tým, že čím viac krytých rizík, čím vyššie limity plnia, tým vyššia cena poistenia. Za kvalitu si, jednoducho, treba zaplatiť,“ konštatuje Pavol Michalec.

Dôležité sú aj asistenčné služby a ich kvalita. „Niektoré poisťovne ponúkajú aj cykloasistenčné služby, pri ktorých môže klient využiť napríklad opravu bicykla priamo na mieste, kam sa k nemu vie dostať servisné vozidlo. Alebo napríklad aj odvoz do servisu, prípadne k vlastnému autu alebo do miesta ubytovania, pokiaľ nie je možná oprava na mieste,“ vypočítava odborník UNIVERSAL maklérsky dom. Ako dodáva, ak sa v poistných podmienkach nevyznáte, resp. nemáte čas zisťovať poistenie „na mieru“, je lepšie sa obrátiť na finančného odborníka.

 

Pozor na podmienky poistenia

Väčšina poisťovní napríklad nekryje krádež bicykla, e-bike, kolobežky a pod. mimo budovy, teda na ulici. „Pokiaľ áno, musí byť jeho rám uzamknutý k pevnému stojanu alebo k iným pevným častiam, napr. plot, zábradlie, stĺp, stojan, strešný nosič, zámkom typu “U” s cylindrickou vložkou alebo káblovým/lankovým/reťazovým zámkom s priemerom min. 8 mm. Dokladovať to je možné jedine zostatkami prekonaného zámku na mieste odcudzenia,“ prízvukuje Pavol Michalec.

Prísne podmienky musia splniť aj vnútorné priestory, kde je bicykel alebo kolobežka odložená. Za ideálne miesto na uskladnenie označuje Pavol Michalec byt alebo dom. „Mimo bytu je stanovené percento zväčša vo výške 10 až 20 percent z poistnej sumy domácnosti,“ konštatuje špecialista. Napríklad, ak by bola domácnosť poistená na 15-tisíc eur, pri 20 percentách by preplatila poisťovňa najviac tri tisícky, a to za všetky bicykle domácnosti spolu, čo pre 4-člennú rodinu nemusí byť postačujúce. „V tejto súvislosti navrhujeme klientom stanovovať si poistnú sumu štandardnej domácnosti vo výške minimálne 8 000 eur na jedného člena domácnosti bez ohľadu na vek. Pri takomto prepočte by 4-členná rodina mala mať svoju domácnosť poistenú na minimálne 32 tisíc eur, čo by im ich bicykle krylo až na 6 400 eur,“ dodáva odborník.

Pokiaľ máte ako rodina hodnotnejšie bicykle, Pavol Michalec odporúča neskladovať ich v spoločných priestoroch, ale priamo v byte. Tam môžu byť kryté buď do výšky 5.000 eur na jeden, alebo až do výšky 50 % z poistnej sumy domácnosti, čo by pri vyššie spomenutom príklade znamenalo krytie až na 16 tisíc eur. V prípade drahších modelov sa tiež oplatí bicykel zaregistrovať v registri bicyklov a dokúpiť identifikačnú známku s jedinečným QR kódom. Zlodejovi by to minimálne skomplikovalo repredaj kradnutého bicykla, keďže naskenovanie QR kódu okamžite prezradí právoplatného majiteľa.

 

Poistenie kolobežky a bicykla kryje aj poškodenie živlom

Kým krytie proti krádeži bicykla, kolobežky a podobne je automaticky zahrnuté v cene poistenia domácnosti, v prípade záujmu o poistenie proti živelným škodám mimo domácnosti, či riziku havárie je už nevyhnutné mať aj pripoistenie. „Ročné pripoistenie pre prípad poškodenia živlom sa môže pohybovať od 135 eur pri spoluúčasti, až po rozmedzie od 150 do 172 eur bez spoluúčasti,“ vypočítava odborník. Na požiadanie je možné takto pripoistiť bicykle aj vo vyššej cene ako päťtisíc eur. V takom prípade však treba počítať s adekvátnym navýšením poistného.

Poisťovňa pri krádeži alebo poškodení bicykla vychádza buď z dokladu o kúpe bicykla, alebo určuje jeho cenu podľa aktuálnej ceny nového bicykla daného modelu na trhu. Štandardne sa kúpna cena neamortizuje, výnimkou môžu byť staršie bicykle. Niektoré poisťovne začínajú amortizovať po štyroch, niektoré po siedmich rokoch.

 

Za akých podmienok preplatí poisťovňa krádež bicykla alebo kolobežky:

  • Krádež na ulici kryjú len niektoré poisťovne. V prípade, že ho kryjú, musia byť splnené podmienky na jeho riadne zabezpečenie – musí ísť o zámok typu U s cylindrickou vložkou alebo káblovým, lankovým prípadne reťazovým zámkom s priemerom aspoň osem milimetrov. Bicykel musí byť uzamknutý k pevnému stojanu alebo k iným pevným častiam, ako je plot, zábradlie, strešný nosič a podobne, a to zámkom. Krádež treba dokladovať zostatkami zámku na mieste odcudzenia.
  • Krádež z uzatvorených priestorov, ako napríklad pivnica – pivnica nesmie byť latková, steny musia byť z plného materiálu. Vstupné dvere musia mať tiež zámok s cylindrickou vložkou. Ak sú dvere latkové, musia byť uzamknuté zámkom s minimálnym priemerom strmeňa 6 mm, pričom uzamykanie visiaceho zámku je buď zámkom s cylindrickou vložkou, alebo min. 3-číselným kódom.
  • Ak máte bicykel v garáži, tá musí mať plné dvere uzamknuté minimálne zámkom s cylindrickou vložkou. To isté platí aj pre kočikáreň, práčovňu, sušiareň alebo miestnosť pre bicykle v bytovom dome. No keďže ide o spoločné priestory, niektoré poisťovne pri krádeži z nich nezaplatia nič, iné majú limit rádovo v stovkách, maximálne 500 eur.