UNIVERSAL maklérsky dom: Najviac žiadostí o sprostredkovanie úverov bolo pre účely bývania, rástli však aj úvery na zabezpečenie IT vybavenia kvôli home office a home schooling.
Výhodnejšie podmienky na získanie úveru na bývanie, ale aj zvýšená potreba zabezpečiť IT vybavenie pre home office či dištančné vzdelávanie detí doma patria medzi hlavné dôvody rastu zadlženia slovenských domácností v pandemickej dobe. Ako vyplýva z údajov spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, od začiatku karantény vzrástol záujem o úvery až o štvrtinu. „S určitosťou môžeme potvrdiť, že ide predovšetkým o úvery na bývanie,“ konštatuje Marek Sokol, odborný garant pre sporenie a úvery UNIVERSAL maklérsky dom.
Výhodné podmienky
Ako podotýka Marek Sokol, aj napriek tomu, že Národná banka Slovenska už pred vyše rokom sprísnila podmienky pre žiadateľov o úvery na bývanie, práve prístup bánk a ďalších finančných inštitúcií do určitej miery zvýšil záujem o úvery, vrátane hypoték, a uľahčil ich získanie. „Odklad splátok, ktorými sa banky snažili počas najťažšieho pandemického obdobia vyjsť v ústrety klientom, určite pomohlo veľkému množstvu záujemcov o úvery,“ spresňuje Marek Sokol. Nebývalý nárast záujmu najmä v prípade obstarania si vlastného bývania spôsobil aj fakt, že banky poskytujú v rámci aktuálnych kampaní historicky najnižšie úrokové sadzby. „Úvery sa stali skutočne „lacné“. Jednoznačne tomu dopomohla aj pandémia,“ konštatuje odborník. Prechod na home office a dištančné vzdelávanie tak prinútilo mnoho domácností nielen prispôsobiť sa „online dobe“, výsledkom čoho je zvýšený záujem aj o spotrebné úvery na kúpu IT vybavenia, ale mnoho rodín sa v dôsledku stiesnených domácich podmienok na jednej strane a výhodného úročenia na strane druhej rozhodlo obstarať si nehnuteľnosť s väčšou metrážou na bývanie. „Ponúkané fixácie pri úveroch na bývanie sú síce rôzne, avšak v najväčšom počte si klienti vyberajú najkratšiu 3- ročnú fixáciu, keďže je aj najvýhodnejšia,“ podotýka Marek Sokol. Ďalším dôvodom, najmä v prípade majetnejších záujemcov, mohla byť tiež snaha investovať „voľné“ prostriedky, ktoré v pandemickom čase nemohli minúť na cestovanie či iné pôžitky. V prípade spotrebných úverov zas mnohé žiadosti o sprostredkovanie pramenili aj zo snahy obstarať si automobil.
Pozor pri cene za úver
Odborník však zároveň upozorňuje na jedno ALE. Ako vyplýva aj zo skúseností UNIVERSAL maklérsky dom, najmä v prípade žiadostí o sprostredkovanie úverov na bývanie je snaha ľudí platiť za úver čo najmenej. S tým súvisí aj komunikácia získať čo najvýhodnejšiu sadzbu. „Treba však podotknúť, že každý úver je v niečom iný. Často to, čo je výhodné pre jedného záujemcu, nie je výhodné pre druhého. Je preto potrebné sa zaoberať podmienkami jednotlivých bánk, aby sme vedeli sprostredkovať čo najvhodnejší úver na mieru konkrétneho klienta,“ upozorňuje Marek Sokol.
Slováci si tiež podľa odborníka často myslia, že pri určitej výške príjmu dostanú úver automaticky. „To však tak vôbec nemusí byť, resp. ho, naopak, môžu dostať nižší, ako si pôvodne predstavovali. Zároveň má každá banka inak nastavené hodnotenie rizikovosti, a teda sa môže stať, že toho istého klienta môžu dve banky posúdiť úplne inak, čím sa môže líšiť aj výška konkrétnej úrokovej sadzby,“ vysvetľuje Marek Sokol.
Častou chybou, ktorú záujemcovia o úver podľa Mareka Sokola tiež robia, je snaha uviesť vyššiu hodnotu v znaleckom posudku ako je kúpna cena nehnuteľnosti, aby automaticky dostali vyšší úver na bývanie. „To je mylná predstava. Spravidla banky vychádzajú z tej sumy, ktorá je nižšia,“ spresňuje. Ako dodáva, je preto dôležité sa radšej poradiť s finančným odborníkom, ktorý dokáže podľa finančnej situácie, najmä aktív a pasív, ako aj rodinných pomerov záujemcu vybrať úver skutočne na mieru.
Rast sporenia
Ako vyplýva z ďalších údajov UNIVERSAL maklérsky dom, medziročne vzrástlo aj sprostredkovanie sporenia, a to až o 16 %. „Koronakríza ukázala ľuďom, že je potrebné myslieť viac dopredu. A to aj v prípade financií. Zároveň odhalila u mnohých nedostatočné skúsenosti a poznatky zo sveta investícií, v dôsledku čoho sa rozhodli radšej osloviť sprostredkovateľov a požiadať ich o pomoc,“ konštatuje Marek Sokol.
Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa rozhodli Slováci sporiť, k najčastejším podľa Mareka Sokola patrí zabezpečenie si dôstojného dôchodku. „V pandemickej dobe ľudia strácajú istotu do budúcnosti. Chcú sa spoľahnúť sami na seba, pretože neveria, že v budúcnosti budú mať dostatočnú podporu zo strany štátu,“ dodávaMarek Sokol. Ďalšími dôvodmi sú snaha o zabezpečenie detí, ako aj našetrenie si na neskoršiu kúpu majetku. „Pokiaľ ide o typy sporenia, najväčší záujem je o pravidelné sporenie na mesačnej báze, a to dlhodobo. Ide najmä v súčasnosti o veľmi populárne a aj výhodné podielové fondy ETF,“ konštatuje Marek Sokol.