Skip to content Skip to footer

POZOR NA TIETO ZMENY V CESTNEJ PREMÁVKE

Zmeny v cestnej premávke

Viete, aké zmeny v cestnej premávke nás čakajú od 1. júla 2022? Okrem iného sa mení definícia dopravnej nehody. Tá napríklad stanovuje, kedy je potrebné k nehode volať políciu.

Patríte k vodičom, ktorí najmä pri parkovaní nemajú šťastie a občas si to odnesie aj cudzie auto? Doteraz ste museli čakať na príchod policajta, aby ste mohli spísať poistnú udalosť. Od 1. júla tohto roku nastávajú v Zákone o cestnej premávke zmeny. Najnovšia novelizácia totiž prináša veľmi významnú zmenu. „Okrem iného, v paragrafe 64 stanovuje aj to, kedy je potrebné k nehode volať políciu,“ podotýka Pavol Michalec, odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. 

Zmeny v cestnej premávke: Namiesto nehody škodová udalosť

Doposiaľ platilo, že ak škoda na vozidle či majetku neprekročí 3 990 eur, je považovaná za škodovú udalosť. Nad túto sumu však už išlo o dopravnú nehodu. Pavol Michalec vysvetľuje, že pri škodovej udalosti nie je nutné volať políciu, ak:

  • sa účastníci dohodli na vinníkovi
  • nikto nebol zranený či usmrtený
  • nedošlo k úniku nebezpečných vecí
  • žiadny z účastníkov nebol pod vplyvom omamných látok

Od 1. júla 2022 však nastávajú zmeny v cestnej premávke. Akákoľvek udalosť, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej dôjde len k hmotnej škode bez ohľadu na jej výškusa nebude považovať za dopravnú nehodu, ale za škodovú udalosť. „Uvedené však bude platiť len vtedy, ak sa jej účastníci dohodli na zavinení a vypísali spolu tlačivo na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,“ poukazuje odborník.

Rýchlejšie riešenie

Zmena definície výrazne ušetrí účastníkom nehody čas. Nebudú musieť totiž čakať na príchod polície. Zároveň sa tak výrazne skráti blokovanie a obmedzovanie plynulosti cestnej premávky. „Od 1. júla 2022 sa tak už pri akomkoľvek strete alebo zrážke dvoch vozidiel netreba zaoberať predpokladanou výškou škody. Výhodou zmeny je, že určiť výšku škody na mieste je častokrát ťažké až nemožné,“ podotýka Pavol Michalec.

Samozrejme, predpokladom vzniku takejto škodovej udalosti je to, že sa účastníci dohodnú, kto je za nehodu zodpovedný. „Škodová udalosť sa rieši vyplnením správy o nehode aj bez prítomnosti polície. Ďalší postup riešia účastníci už priamo s poisťovňou vinníka,“ vysvetľuje.

Pozor však, ak bol pri tejto udalosti niekto zranený alebo usmrtený, niektorý z vodičov bol pod vplyvom alkoholu, drog alebo iných omamných látok, či došlo k úniku nebezpečných látok alebo sa poškodil verejný majetok vrátane cesty. V tých prípadoch je nevyhnutné zavolať políciu tak, ako doteraz.